بیمه عمر در اصل راهی است تا شما بتوانید در صورت وقوع حادثه ناگوار برای خودتان، از عزیزان و افراد خانواده خود حمایت مالی کنید.

در ابتدای امر،  بیمه عمر مانند هر بیمه‌ی دیگری یک قرارداد بین شما و یک شرکت بیمه است. در این قرارداد دو طرف موافقت خواهند کرد که در ازای پرداخت حق بیمه توسط بیمه‌شونده در زمان مقرر مفاد قرارداد برای بیمه‌شونده اجرا شود و تحت حمایت بیمه قرار گیرد. در اصل فرآیند بیمه را می‌توان مشابه با سرویس‌های اشتراکی‌ دانست. تا زمانی که شما برای حق بیمه خود پول پرداخت کنید از سمت شرکت بیمه تحت حمایت قرار خواهید گرفت. شاید برایتان سوال باشد که تحت حمایت برای چه مشکلاتی؟ خب پاسخ به این سوال کاملا به هدف شما از دریافت بیمه عمر و قراردادتان با شرکت بیمه دارد. شاید شما بخواهید که پس از فوت شما، همسرتان بتواند وثیقه‌های رهن جا مانده را پرداخت کند و یا بخواهید در نبود شما، هزینه‌های تحصیل فرزندانتان تأمین شود و با حتی ممکن است شما قصد داشته باشید تا از تامین مالی خانواده‌تان در مسائل روزمره پس از مرگتان اطمینان حاصل کنید.

هدف شما هرچه باشد، انتخاب یک شرکت بیمه مطمئن و قرارداد بیمه متناسب با اهدافتان، راهی آسان و مطمئن خواهد بود تا در صورت وقوع فوت، از بابت آینده عزیزان و اعضای خانواده‌تان اطمینان حاصل کنید.

ابتدا بیایید کمی به اصطلاحات رایج در صنعت بیمه بپردازیم:

  1. حق بیمه در اصل به مبلغی اطلاق می‌شود که شما آن را در ازای پوشش بیمه پرداخت می کنید.
  2. مبلغ بیمه شده که به‌عنوان مبلغ سود فوت یا پرداخت نیز شناخته می شود، مبلغی است که در صورت وقوع مرگ، شرکت بیمه‌گر تعهد می‌کند تا به ذینفعان شما پرداخت کند. شما هنگام عقد قرارداد بیمه بر سر این مبلغ با بیمه‌گذار آن را از قبل تعیین می کنید و نیازی به پرداخت مالیات برای دریافت آن ندارید .
  3. ذینفعان افرادی هستند که پس از فوت شما مبلغ بیمه ‌شده را را دریافت خواهند کرد.
  4. مدت زمان اعتبار بیمه‌نامه، مدت زمانی است که بر بیمه نامه شما اعمال می شود و بیمه‌نامه شما در آن مدت اعتبار دارد، این مدت معمولاً چیزی بین ۱۰ ، ۱۵ ، ۲۰ ، ۲۵ یا ۳۰ سال است، اما باز هم  بسته به قرارداد بیمه می توانید بیمه کل پوشش زندگی را نیز انتخاب کنید.
  5. مطالبه حق بیمه نیز به فرایندی گفته می‌شود که در صورت فوت شما ذینفعان می توانند مبلغ بیمه شده را مطالبه کنند.