ساز و کار بیمه عمر چگونه است؟

تاریخ انتشار

بیمه عمر مانند یک مدل اشتراکی کار می کند: تا زمانی که حق بیمه را پرداخت کنید، تحت پوشش بیمه خواهید بود. این به این معنی است که در صورت فوت، ذینفعان شما می‌توانند پول قرارداد شده را بدون برداشت مالیات دریافت کنند، اما لازم به ذکر است که به دلایل مختلف این قرارداد بین بیمه‌گر و بیمه‌گذار می‌تواند فسخ شود. بسته به شرکت بیمه‌گر و قرارداد بیمه شما، شاید شما برای دریافت پوشش بیمه، مشروط به رعایت برخی مفاد قرارداد شوید برای مثال در بعضی شرکت‌های بیمه‌گر شما مشروط بر این هستید که در دو سال اول عقد قرارداد بیمه خودکشی نکنید و یا در مورد کلاهبرداری یا اظهارات مالی شفافیت و صداقت داشته باشید.

همانطور که در پست پیشین نیز اشاره شد، بیمه عمر مانند یک مدل اشتراکی کار می کند: تا زمانی که حق بیمه را پرداخت کنید، تحت پوشش بیمه خواهید بود. این به این معنی است که در صورت فوت، ذینفعان شما می‌توانند پول قرارداد شده را بدون برداشت مالیات دریافت کنند، اما لازم به ذکر است که به دلایل مختلف این قرارداد بین بیمه‌گر و بیمه‌گذار می‌تواند فسخ شود. بسته به شرکت بیمه‌گر و قرارداد بیمه شما، شاید شما برای دریافت پوشش بیمه، مشروط به رعایت برخی مفاد قرارداد شوید برای مثال در بعضی شرکت‌های بیمه‌گر شما مشروط بر این هستید که در دو سال اول عقد قرارداد بیمه خودکشی نکنید و یا در مورد کلاهبرداری یا اظهارات مالی شفافیت و صداقت داشته باشید.

مبلغی که شما به عنوان حق بیمه پرداخت خواهید کرد به ۳ فاکتور اصلی بستگی دارد:

  1. خصوصیات شخصی شما (سن ، سلامتی ، جنسیت و غیره)
  2. نوع بیمه عمر که شما انتخاب می کنید (که به طور کلی بیمه عمر در دو طبقه مدت‌دار و کل طول عمر دسته بندی می‌شوند.)
  3. میزان پوشش بیمه‌نامه‌ی شما (به زبان ساده می‌شود مبلغی که شما در قرارداد با شرکت بیمه برای ذی‌نفعان خود مقرر می‌کنید.)

شرکت بیمه‌گر شما هنگام بررسی درخواست شما برای بیمه عمر کلیه اطلاعات را برای تعیین مقدار حق بیمه پرداختی جمع‌آوری می کند. به این فرآیند در صنعت بیمه  “پذیره نویسی” می‌گویند.

نظر کارشناسان ما:

در صورتی که شما تصمیم گرفتید تا با یک بیمه‌گر قرارداد بیمه عمر امضا کنید، پیشنهاد ما به شما پذیره‌نویسی پویا است. 

پذیره نویسی‌ های رایج در برخی شرکت‌های بیمه می تواند در برخی از موارد مشکل‌آفرین باشد.

بیمه‌های سنتی معمولاً قبل از اینکه به شما قیمتی برای حق بیمه بدهند ، شما را ملزم به کار با کارگزار بیمه مشخص و معاینه پزشکی (از جمله ارسال نمونه خون به آزمایشگاه تشخیص طبی) می‌کنند. این فرآیند می‌تواند بسیار وقت‌گیر و زمان‌بر باشد و درجلسات زیادی در طی چندین هفته‌ طول بکشد. البته اگر خیلی خوش‌شانس نباشید ممکن است برای عقد قرارداد حتی ماه‌ها نیاز باشد.

برای خدمات رسانی به مشتریان به‌روزتر، برخی از شرکت‌های بیمه‌گر برنامه‌های سرراست‌تری را تهیه و تدوین کرده‌اند، که بیمه‌گذار می تواند در آن بیمه‌های فردی عمر را به صورت مستقیم و آنلاین و با حداقل پذیره‌نویسی و بدون آزمایش‌های پزشکی خریداری کند. البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که این بیمه‌ها معمولاً گران‌تر از بیمه‌های مرسوم است، این افزایش قیمت بیشتر به این دلیل است که شرکت‌های بیمه‌گر احساس می کنند با جمع‌آوری داده‌های کمتر از افراد در معرض ریسک بیشتری برای ارائه خدمات بیمه قرار می‌گیرد و برای جلوگیری از کاهش مقدار پوشش حق بیمه اقدام به افزایش قیمت‌های بیمه‌ی خود می‌کند.

 این امر باعث ایجاد تعامل بین قیمت و راحتی مشتریان می شود و شما میتوانید بین دو گزینه موجود انتخاب کنید:

  • آیا باید هفته ها برای خرید بیمه عمر زمان‌بگذارم تا حق بیمه با قیمت کمتری را بپردازم؟ یا باید راحت بصورت آنلاین و بدون دردسر اقدام به  خرید بیمه کنم اما قیمت بالاتری بابت آن پرداخت کنم؟

 با تمام مواردی که در بالا به آن اشاره شد ما فکر نمی کنیم که این عادلانه باشد که مشتری بیمه در چنین دوراهی بماند. به همین دلیل ما از فناوری‌هایی برای ایجاد مسیرهای پذیرش پذیره نویسی پویا استفاده کردیم (شاید در ایتدا به‌نظرتان کمی فانتزی برسد) تا بتوانیم بهترین و مناسب‌ترین حق بیمه را صرف نظر از فرآیند پذیره‌نویسی که شما به عنوان بیمه‌گذار انتخاب می‌کنید به شما عرضه کنیم، این به این معنی است که:

  • اکثر مشتریان ما بلافاصله به‌صورت آنلاین بیمه می‌شوند.
  • باقی مشتریان ممکن است نیاز باشد تا مراحل بیشتری برای بیمه شدن طی کنند – معمولاً ما برای متقاضیان بیمه خود پیش از پیشنهاد حق بیمه به آن‌ها یک بسته آزمایشگاهی ارسال می کنیم تا آنها بتوانند بزاق یا نمونه خون خود را در خانه جمع‌اوری کنند.

یک پذیره‌نویسی خوب به معنای رقابتی بودن قیمت‌ها است. و صرف نظر از اینکه در آخر چه مسیری را برای عقد بیمه خود طی می‌کنید، هزینه بیشتری بابت مسیر عقد بیمه‌نامه از شما دریافت نمی‌شود.

More
articles

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در reddit
Reddit